ČAJ OD ARONIJE
Veoma bitnan proizvod pored Matičnog soka je čaj od aronije, koji povoljno deluje na poboljšanje imuniteta, regulisanje krvnog pritiska i šećera u krvi. Poboljšava krvnu sliku. Dobijen je sušenjem i mlevenjem ploda Aronije. Iako predstavljen kao drugi proizvod ništa manje bitan od matičnog soka. Naime njegova vrednost je veoma velika jer se odlično zna da jako puno zdravih i važnih sastojaka se nalazi u opni i semenkama koje se nalaze u čaju.
Preporučuje se kako starijim tako i mlađim osobama.
Način upotrebe: U šolju od 200 ml staviti dve kafene kašičice čaja, prethodno prokuvanu vodu malo ohladiti i preliti čaj, zatim poklopiti šolju i ostaviti da odstoji 10-15 min dok se sadržaj ne slegne na dno šolje. Procediti i po zelji zasladiti. Prijatno!
Kako bi ste malo bolje upoznali ovu biljku, ispričaćemo Vam ukratko priču o ovoj vrednoj biljci…
Zbog velike lekovitosti Aronije, što je u mnogo slučajeva dokazano od strane svetskih naučnika, sve veću primenu nalazi u korišćenju soka i ostalih proizvoda od aronije u prevenciji ili lečenju bolesti, pa se tako koristi:
|
Aronija je izuzetno lekovita biljka. Poreklom je iz Severne Amerike, sa Aljaske. Ovu biljku su svojevremeno koristili indijanci u svojoj ishrani, naročito u zimskom periodu. Sušili su je i stavljali u jela sa mesom ili koristili za pripremanje pogača. Koristili su je i kao lek za stomačne tegobe, a od listova su spravljali čaj. Ubrzo se ova biljka proširila na prostore Evrope, i to najviše se gaji u severnim delovima Rusije gde je poznata pod nazivom ruska borovnica ili rjabina. Ruski biolog Ivan Vladimirovič Mičurin je jos u 19. veku radio istraživanja i dokazao moć aronije. Naučnici širom sveta kasnije su se zainteresovali za ovu biljku, kada je i uradjen niz naučnih studija širom sveta.
O njenim lekovitim svojstvima govori to što su aroniju masovno koristili nakon velike Černobiljske katastrofe za smanjenje tegoba kod bolesnika koji su bili izloženi zračenju. Malo je poznato da aronija spada u porodicu ruža (Rosacea). Gaji se na kiselim i vlažnim zemljištima. Voli osunčane predele. Izuzetno je otporna na niske temperature i do -45°C, zbog čega su je prozvali Sibirska borovnica.
Jedna je od retkih biljaka koja je otporna na bolesti i štetočine pa se gaji bez upotrebe pesticida. Aronija je višegodišnji listopadni žbun, visine 2-3 m, sirine 2,5 m. Rađa 25-30 godina. Dosta se gaji kao živa ograda. Cvetovi su bele do bledoružičaste boje. Listovi su tamnozelene boje, dok u jesen dobijaju prelepu jarkocrvenu boju. Plod aronije je bobica, okruglog oblika ljubičaste do tamnoplave boje, oporog do slatko kiselog ukusa. Plod je izuzetno bogat vitaminima i mineralima. Sadrži pektine, tanine, antocijane, vitamine (P, C, kompleks B vitamina, E), karoten, minerale (Kalijum, Fosfor, Gvožđe, Jod, Bakar, Magnezijum).
|